Donna High Takes Home 23 Medals at Valley Classic HS Invitational

By: JOHN CANNON

RGV Athletes.com

(EDINBURG) – The Donna High Boys and Girls Track and Field Team left UTRGV on Saturday with a ton of bling.

The Donna High Boys won 13 medals in various events while the Girls took home 10 medals at the Valley Classic High School Invitational.

Out of those 13 medals won on the boys’ side, the Redskins had five gold medal winners and they were Robert Aguilar (100-Meter Dash), Cosme Ibarra (400-Meter Dash), Alexis Rodriguez (1600-Meter Run, 3200-Meter Run), Francisco Morales (2K Steeplechase), and Gustavo Silva (Discus).

As for the girls’, they had two girls win gold medals and they consisted of Yvonne Sanchez (400-Meter Dash) and Emerald Belmarez (Pole Vault).

Here are the results of the Donna High Boys:

Robert Aguilar   100-Meter Dash (1st place)

Eric Rangel   100-Meter Dash (4th place)

Marcos Chavez   200-Meter Dash (4th place), High Jump (4th place)

Cosme Ibarra   400-Meter Dash (1st place)

Francisco Morales 800-Meter Run (3rd), 1600-Meter Run (3rd place), 2K Steeplechase (1st place)

Alexis Rodriguez   1600-Meter Run (1st), 3200-Meter Run (1st place)

Oziel Madrigal   3200-Meter Run (6th place)

Michael Garcia 300-Meter Hurdles (2nd place)

4 x 100 Relay   (2nd place)

4 x 200 Relay   (2nd place)

4 x 400 Relay   (3rd place)

Gustavo Silva   Shot Put (1st place), Discus (2nd place)

Here are the results for the Donna High Girls:

Kassy Guerrero   100-Meter Dash   (3rd place)

Larissa Gonzalez   100-Meter Dash (4th place)

Brianna Diaz   100-Meter Dash (5th place), 200-Meter Dash (5th place)

Julissa Infante   100-Meter Dash (6th place)

Yvonne Sanchez   400-Meter Dash (1st place), 800-Meter Run (2nd place)

Emerald Belmarez   200-Meter Dash (2nd place), Pole Vault (1st place)

Arianna Contreras   400-Meter Dash (5th place), Long Jump (2nd place), Triple Jump (2nd place)

Veronica Palomo   400-Meter Dash (6th place), 800-Meter Run (5th place)

Gracie Palomo   800-Meter Run (5th place)

Karen Lopez   3200-Meter Run (3rd place)

4 x 100 Relay   (2nd place)

4 x 200 Relay   (2nd place)